czerwca 27, 2018

Metody nauki języka obcego w domu


Miesiąc temu gdy skończył się pierwszy etap nauki języka niemieckiego stacjonarnie zakończony egzaminem na certyfikat B2, stwierdziłam, że nie jest to jeszcze ten poziom, którego od siebie oczekuje. Dlatego zastanawiałam się jak podnieść swoje umiejętności językowe, a tym samym powtórzyć i utrwalić to co już przerabiałam „na wariackich papierach” na kursie. Zaczęłam szukać czegoś odpowiedniego dla siebie. w tej chwili wyrobiłam sobie swój własny system pracy.
1.     
      1.Kurs online
     

Dzień zaczynam od śniadania, herbaty, prysznica i Super memo. Super memo jest kursem online w moim przypadku na poziomie B2/C1, gdzie powtarzam sobie to co już umiem oraz uczę się dodatkowo nowych rzeczy lub utrwalam to co mi umknęło. Można sobie dopasować system pracy do naszych możliwości czasowych. Bardzo ważne są powtórki. Także dzień tak naprawdę zaczynamy od powtórek, a potem przechodzimy do dalszej nauki. Możemy ustalić sobie indywidualny plan nauczania oraz wybrać czy ma być to stricte kurs online czy potrzebujemy również podręczników. Bardzo przyjemnie pracuje mi się w sposób jaki proponuje Super memo i widze u siebie postępy w nauce. Myślę, że po zakończeniu tego kursu dokupię sobie jeszcze C1/C2.

2.      2.Gazety językowe
      


Żeby urozmaicić sobie pracę nie ograniczam się tylko do kursu online. Bardzo dobrym uzupełnieniem nauki jest czytanie artykułów prasowych w języku, którego się aktualnie uczymy, a jeszcze żeby były one co nie co tłumaczone to już w ogóle byłby sukces. Otóż mamy coś takiego na rynku! Wydawnictwo Colorful Media wydaje magazyny dla osób uczących się języków obcych. Nie musi to być niemiecki, ale może to być tak popularny angielski czy też hiszpański. Ja z oczywistych względów mam „Deutsch Aktuell” w którym znajduje:
-artykuły w języku niemieckim
- słownictwo, które może sprawić problem jest przetłumaczone przy każdym tekście
- kody do nagrań mp3
- listę słówek, czy arkusze pracy dla nauczyciela, które można pobrać dodatkowo i są one fantastycznym dodatkowym ćwiczeniem dla nas
Artykuły nie są nudne i są przede wszystkim na czasie. Mamy również wydania specjalne tego magazynu. W tym przypadku jest to „Berlin entdecken”, który jak nazwa wskazuje w całości poświęcony jest odkryciu Berlina. Mamy tam symbole, turystykę, jedzenie, kulturę i wiele innych ciekawostek na temat tego miasta. Jest to świetna forma dodatkowej pracy, która daje również rezultaty.

3.      3. Fachowe słownictwo – język branżowy
       


Ostatnią moją formą nauki jest podręcznik z językiem branżowym, czyli „Niemiecki język prawniczy w 40 lekcjach” wydawnictwa C.H. Beck. Jest to dla mnie ważne, ponieważ planuje w przyszłości pracować w zawodzie i staram się do tego dążyć. Jest to bardzo trudne słownictwo, dlatego idę przez ten podręcznik bardzo powoli, ale stanowi on uzupełnienie mojej ogólnej wiedzy. Myślę, że jest to ważne dla każdego, aby poszerzał słownictwo w branży w której planuje pracować lub już pracuje. Ułatwi to nam na pewno znalezienie wymarzonej pracy, a także doskonałą komunikację.  


2 komentarze:

  1. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie każda metoda do nauki języków obcych jest dobra jeśli oczywiście przynosi zamierzone efekty. Muszę przyznać, że jak niedawno czytałam na stronie http://www.angielski.nauczaj.com/nauka-jezykow-obcych/porady/quick-tricks-latwe-gry-i-zabawy-edukacyjne-do-nauki-angielskiego.php to również są fajne gry i zabawy edukacyjne dla dzieci, które uczą języka angielskiego.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Książki moja miłość , Blogger